Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός για 35η φορά στην ιστορία του

0
Ένας απίστευτος Παναθηναϊκός «κατάπιε» τον τραγικό Ολυμπιακό και σήκωσε το πρωταθλημα μέσα στο Παλέ (66-51)!

35η φορά στην ιστορία του και 4η φορά εντός του ΣΕΦ πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός.

Η εκπληκτική αρμάδα του Τσάβι Πασκουάλ κέρδισε έυκολα την ομάδα των Πειραιωτών και όχι μόνο σήκωσε –απόλυτως δίκαια και μάγκικα- στο Παλέ το 35ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, αλλά το έκανε και με το εκκωφαντικό 66-51!

Από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα, ο Εξάστερος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έφτασε να προηγείται μέχρι και 21 πόντους (27-48) κόντρα στους εκτός τόπου και χρόνου γηπεδούχους.

Απίστευτο κοουτσάρισμα για ακόμη μία φορά από τον Πασκουάλ, έδεσε κόμπο τον αιώνιο αντίπαλο, με σωστό διάβασμα στην επίθεση και άμυνα που πρέπει να διδάσκεται σε σεμινάρια. Μυθικό παιχνίδι από τον ηγέτη Καλάθη με 12 πόντους και απίστευτη πίεση στα μετόπισθεν, 13 είχε ο Ρίβερς, 11 ο Τζέιμς με 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, 10 ο «σοβαρός» Παππάς, 8 ο κέρβερος Μπουρούσης (5ρ., 3 ασίστ), ενώ ο Σίνγκλετον αν και έμεινε στους 2 πόντους (1/7 σουτ), είχε 8 «σκουπίδια» και κυριάρχησε στους αιθέρες μαζί με τους υπόλοιπους ψηλούς του Εξάστερου.

Από πλευράς Ολυμπιακού δεν ξεχώρισε κανείς. Ο Αγραβάνης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 10 πόντους –ήταν αυτός που μείωσε προς στιγμήν στους 14 στη τέταρτη περίοδο- ενώ ο Πρίντεζης είχε 2/14(!) σουτ, ο Σπανούλης 9 πόντους με 2/11(!) σουτ, ενώ άφαντοι ήταν και όλοι οι υπόλοιποι. Από τον Παπανικολάου και τον Μάντζαρη μέχρι τους Γιανγκ και Μπιρτς…

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Δυστυχώς 1:54 πριν την λήξη του αγώνα, οι “γνωστοί άγνωστοι”, προέβησαν στις γνώριμες πλέον για τα ελληνικά γήπεδα αποτρόπαιες συμπεριφορές, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί.Οι αρμόδιες αρχές ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, όπως και έγινε. Το παιχνίδι ξεκίνησε μερικά λεπτά αργότερα, όμως οι παίκτες και των δύο ομάδων έχοντας αδειάσει από διάθεση, έδωσαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα σε αυτά τα 1:54.